databáze služeb a podniků

+ 420 326 362 122

czechinform@czechinform.cz

Česky | English

Znak města
Jílové u Prahy
Telefon: 241 021 901
Email: flachsova@jilove.cz
Web: http://www.jilove.cz
Popis města

Historické město Jílové leží necelých 20 km jižně od Prahy. Rozkládá se 3 km od pravého břehu řeky Sázavy, obklopeno masivní pahorkatinou, která společně s údolím řeky tvoří jedno z nejkrásnějších míst okolí Prahy, vhodné především pro rekreaci a odpočinek. Dosud zachovalá příroda se tu snoubí s historií starého města. Už více než 650 let se město honosí přízviskem „královské zlatohorní“.

Úpadek či rozkvět města často závisel na množství zlata vytěženého ve zdejších dolech. Roku 1992 bylo Jílové u Prahy uznáno Ministerstvem kultury ČR městskou památkovou zónou. Mezi nejstarší a historicky nejcennější budovy patří radnice, postavená ve 14. století a později přestavěná v barokním slohu, a kostel sv. Vojtěcha s gotickým deskovým oltářem. Mimořádně zdařilý interiér tohoto kostela si vybral i Miloš Forman pro natáčení svého filmu Amadeus.

Ze stejného období jako radnice je i dům Mince, kde je dnes umístěno Regionální muzeum. Muzeum se zaměřilo na bohatou historii dolování zlata a dějiny trampingu. Každým rokem pořádá řadu výstav, kulturních akcí a přednášek z nejrůznějších oborů. Radnice zastřešuje městskou knihovnu s překvapivě rozsáhlou nabídkou knih, informační centrum a kulturní centrum, jehož sál slouží pořadům pro děti a mládež, pro taneční a sportovní aktivity, divadlo a koncerty. Sál je také často užíván k akcím městské samosprávy a k různým společenským událostem. Ve městě jsou i spolky a spolkové organizace jako dobrovolní hasiči, zahrádkáři, pěvecký sbor atd.

|

© 2012 Czechinform | Designed by LIPSUM MEDIA